Ennek szellemében adja magát a kérdés, hogy az irodaépületekben milyen akusztikai komfort megoldások és tervezési gyakorlatok várhatók a jövőben?
A WELL Kanapé webinárium sorozat őszi hatodik alkalmán a HuGBC WELL Munkacsoport tagjaként az MN6 Energiaügynökség szervezésében erre a kérdésre kaptunk válaszokat, méghozzá Dr. Huszty Csabától, az ENTEL Műszaki Fejlesztő Kft. ügyvezető igazgatójától és Tóth Zoltántól, a SaintGobain Ecophon AB – Ecophon Hungary területi képviselőjétől.
Milyen akusztikai trendek figyelhetők meg irodai környezetben?
Az akusztika az egyik legfontosabb érzékszervünket érő ingerek kezelését érinti, sokakat érint az irodai túlzott zajterhelés a nem megfelelően kialakított egyterű irodákban, ezért egy-egy tervezési projektnél rendkívül fontos az építész, illetve az akusztikus olajozott együttműködése. Nem véletlen, hogy a WELL Standard 10 témakörének egyike a különböző funkciójú terek akusztikai követelményeit részletezi, amelyet helyszíni mérésekkel is ellenőriz a koordináló szervezet (IWBI).
A sikeres akusztikai tervezés életre kelti a hangokat, lehetővé teszi az érthető beszédet, egyúttal csökkenti a zajt.
Építészeti tervezésnél olyan tipikus hangjelenségekkel kell számolni, mint a hangelnyelés vagy a hangszigetelés. Az akusztikai tervezésnek külön szakágai is vannak, úgymint az
- épületakusztika;
- teremakusztika;
- gépészeti akusztika;
- zaj- és rezgés elleni védelem;
- és elektroakusztika.
Ezek a szakágak egymással szoros kapcsolatban vannak, a kifogástalan végeredmény érdekében pedig elengedhetetlen a közöttük meglévő hatékony együttműködés. Ezzel együtt a tervezési feladatok döntő része a zajcsökkentési célú tereknél a visszaverődő hangok elnyelésére és csökkentésére, a beszédcélú tereknél pedig a visszaverődő és elnyelődő hangok optimalizálására irányul.
Néhány akusztikai megatrendet szemügyre véve irodák esetében egyértelműen kirajzolódik
- a flexibilitás fontossága;
- miközben egyre több az open-space, amivel akusztikai szempontból is számolni kell;
- újdonsült stakeholder szerepben a HR és FM szerepének felértékelődése;
- továbbá a teremakusztikai beavatkozás utólag, a beruházási folyamat után is eredményesen megvalósítható, bár sokkal több költséggel jár, mint az előrelátó tervezés;
- hiszen az egyre komolyabb akusztikai bevonódással mindig több lesz az olyan helyzet, amikor meglévő irodák felújítása lesz a feladat.
Milyen szerepet tölthet be az akusztika a jövő épületeiben?
Az eredményes irodai munkavégzéshez kulcsfontosságú a szem, a fül, valamint az elme számára egyaránt optimális környezetet biztosítani. Akusztikai szempontból a következő paraméterek figyelembe vétele javasolt.
Egyrészt kiemelten fontos a megfelelő anyaghasználat. A felhasznált matériák tulajdonoságai mellett pedig az sem mellékes, hogy a szóban forgó anyag rendszerben használva mennyire felel meg a követelményeknek, a felhasznált anyagok károsanyag kibocsátása szempontjából, illetve a jelen helyzetben igen fontos takaríthatósági szempontból is.
Az anyagok teremakusztikai teljesítőképességét legtöbbször a hangelnyelési tényezővel jellemezzük. Tervezésnél tudatosan kalkulálni kell azzal, hogy a különféle anyagok milyen módon, elhelyezéssel és arányban kerülnek bele a térbe.
A főbb akusztikai paraméterek meghatározása kapcsán kiemelt szerepe van a tér funkcionalitásának. Nem mindegy, hogy beszéd vagy zenei célú térről van szó, jellemzően kik tartózkodnak ott és miként kommunikálnak, ezen felül a mérettel, az elhelyezkedéssel, és a burkolatok tulajdonságaival is számolni kell.
A tervezést segítő főbb akusztikai paraméterek és fontosabb mérőszámok:
- utózengési idő – az az időtartam, amely alatt a hangnyomásszint 60 dB-lel csökken a hangforrás működésének megszűnését követően
- beszédátviteli index – a beszéd érthetőségének lehetőségét mutató mérőszám;
- hangerősség – amely teremakusztikai szempontból összefügg az adott helyiség hangosságával, zajszintjével.
Az akusztika szerepét remekül szemlélteti az az esettanulmány, amit a svédországi Sundbyberg városházán folytattak 151 alkalmazott részvételével. Háromhetes periódusokban egyszer az épület egyik, majd pedig a másik felét optimalizálták akusztikai szempontból.
A számok magukért beszélnek, hiszen az optimalizált helyiségekben
- egyrészt a dolgozóknál 11%-kal csökkent a kognitív stressz;
- másrészt 16%-kal sikerült redukálni az észlelt zavar szintjét is.
De hasonló eredményekkel zárult egy kisebb prágai iroda tesztelése is, ahol a 15 alkalmazott zömmel telefonos kapcsolattartást végzett az ügyfelekkel, a nagy háttérzaj miatt viszont gyakran érkeztek panaszok.
Itt az álmennyezet, falburkolat, illetve kiegészítő akusztikai megoldások segítségével
- megnövekedett a termelékenység;
- szintén javult az ügyfélelégedettség;
- miközben 25-38% javulást sikerült elérni a beszédindex tisztaságában. – beszédérthetőség?
Gondoljon előre a zajhatások csökkentésére és törekedjen az akusztikai szempontból komfortos munkakörnyezet kialakítására, mert az akusztikai kialakítás költségei akkor a legalacsonyabbak, ha a kialakítás kezdetén gondoltak rá. A megfelelő akusztikai minőség kialakítása gazdasági szempontból már rövid időtávon megtérül.