WELL Building StandardTM
Elsőként fontos tudni, hogy valamennyi WELL minősítés alapja a WELL Building Standard. A WELL Building Standard önmagában nem jelent minősítést, hanem a tudományos tények által alátámasztott követelmények és jó gyakorlatok tárháza. A WELL Building Standard folyamatosan megújul, jelenleg negyedévente frissül.
1. WELL CERTIFICATION
A WELL minősítések közül a legátfogóbb minősítés a WELL Certification. Ennek a minősítésnek a megszerzése gondos tervezést és kivitelezést, körültekintő üzemeltetést és tudatos épülethasználatot igényel. A minősítés megszerzéséhez részletes dokumentációt kell beadni és hiteles helyszíni méréseket kell teljesíteni. A minősítés megszerzéséhez a kötelező követelményeken felül minimum 40 optimalizációs pontot is teljesíteni szükséges. A helyszíni méréseket öt témakörben végzik: levegőminőség, vízminőség, megvilágítás, hőkomfort és akusztika.
A WELL v2 Certification témakörei:
- Levegő
- Víz
- Táplálkozás
- Fény
- Mozgás
- Hőkomfort
- Akusztika
- Anyaghasználat
- Mentális egészség
- Közösség
+1 Innovációk
A megszerzett pontok számától függően az épület Bronze, Silver, Gold vagy Platinum minősítést szerezhet. Tudjon meg többet a pontozásról ebben a bejegyzésben: Pontozás
2. WELL RATINGS
A WELL Ratings minősítések kisebb tematikus minősítések, amik segítségével a létesítmény vagy szervezet az egészség és biztonság, az egyenlőség vagy a helyszíni mérésekkel bizonyított minőség iránti elkötelezettségét tudja kommunikálni a felhasználók, tulajdonosok és bármely érintett fél felé. A WELL Ratings minősítésekben nincsenek kötelező követelmények, de a választott minősítésnek megfelelő minimum pontszámot teljesíteni kell. A WELL Rating minősítés megszerzésekor az épület minősítést szerez, de nem sorolják szint szerinti kategóriába, tehát nincs pl. Gold vagy Platinum szint. Jelenleg két tematikus minősítés érhető el: a WELL Health-Safety Rating és a WELL Performance Rating. Kidolgozás alatt van az új WELL Equity Rating, aminek megjelenése 2023-ra várható.
Egy létesítmény egyszerre több WELL minősítést is szerezhet, például egy WELL Certified épület szerezhet WELL Health-Safety és WELL Performance minősítést is.
2.1 WELL HEALTH-SAFETY RATING
A WELL Health-Safety Rating – röviden WELL HSR – minősítés 2020 óta érhető el és a létesítmények egészséget támogató és biztonságos üzemeltetését tanúsítja. A tanúsítvány megszerzéséhez nem szükségesek rendszeres mérések, jellemzően vállalati és üzemeltetési irányelvek segítségével teljesíthető.
A WELL Health-Safety Rating témakörei:
- Takarítási és fertőtlenítési irányelvek
- Vészhelyzeti készültség programok
- Egészségügyi feltételek
- Levegő- és vízminőség menedzsment
- Érdekelt felek bevonása és kommunikáció
Részletes cikkünk a WELL HSR minősítésről:
Mi az a WELL Health and Safety Rating és miért marad örökre aktuális?
2.2 WELL PERFORMANCE VERIFICATION RATING
A WELL Performance Rating – röviden WPR – minősítés 2022 óta érhető el és azt tanúsítja, hogy az épület a mért adatok alapján támogatja a beltéri felhasználók egészségét. A tanúsítvány megszerzéséhez rendszeres mérések szükségesek pl. a levegőminőség, vízminőség és hőkomfort terén. A felhasználók elégedettségét kérdőívek segítségével mérik.
A WELL Performance Rating témakörei:
- Beltéri levegőminőség
- Vízminőség menedzsment
- Megvilágítási mérések
- Hőkomfort
- Akusztikai teljesítmény
- A környezet monitorozása
- Felhasználói élmény
A WELL Performance Rating jó eszköz arra, hogy ellenőrizzük az épület valós teljesítményét és előrejelzést kapjunk arról, hogy teljesíteni fogja-e a WELL Certification követelményeit.
Tudjon meg többet a WELL Performance Rating minősítésről itt.
3. WELL AT SCALE
A WELL széleskörű alkalmazása lehetővé teszi vállalata számára, hogy mérje és javítsa a szervezet egészségi teljesítményét és annak hatását több, vagy akár az összes telephelyen.
A szervezetek kétféleképpen alkalmazhatják a WELL-t nagy léptékben. A leghatékonyabb módszer az, ha vállalati szintű kötelezettségvállalással teljes szervezetként (jogi személyként) csatlakozik a programhoz. A másik lehetőség, hogy a szervezetek egy adott ingatlanportfólió felvételét kérik a programba. Mindkét opció elindításához legalább 5 helyszín szükséges.
A teljes vállalat minősítése iránt elkötelezett ügyfelek WELL Score™ pontszámot kapnak szervezetük minősítésére. A WELL Score egy összesített pontszám az Ön helyszínei által elért eredményekről, valamint benchmarking adatokból, amelyek összehasonlítják az Ön eredményeit versenytársai eredményével. A WELL Score segítségével vezető szerepet tölthet be az ESG és a fenntarthatósági jelentés készítés terén.
A WELL nagy léptékű alkalmazása költséghatékony megközelítés a WELL használatához. Ahelyett, hogy egyszerre csak egy épületre koncentrálnának, lehetővé teszi a projektcsapatok számára, hogy hatékony és hatásos szervezeti megközelítést alkalmazzanak, az emberek egészségére fókuszálva.
Tudjon meg többet a WELL at Scale lehetőségről itt.
4. WELL COMMUNITY
A WELL Community StandardTM alapja szintén a WELL Building StandardTM. A WELL Community célja, hogy az emberi egészséget és well-beinget előtérbe helyezze a közösségi élet minden aspektusában. A WELL közösség víziója szerint befogadó, integráló és reziliens, támogatja a magas fokú közösségi részvételt. Témakörei megegyeznek a WELL v2 Certification témaköreivel. A WELL Community egy nagyobb, kültéri tereket is magában foglaló területre, városrészre értelmezhető, de fontos kritériuma, hogy legalább egy olyan épületnek kell a területen lennie, ami egészséges épületminősítéssel rendelkezik. Új építésű épületek esetén a terület akkor szerezhet WELL Community minősítést, ha az épületek alapterületének minimum 15%-a egészséges épületminősítéssel rendelkezik.
WELL Community témában tekintse meg az Urban Update konferencia keretében rögzített rövid előadáunkat itt.
5. WELL AP
A WELL AP nem épületminősítés, hanem jogosultság, ami azt mutatja, hogy az adott szakember megismerte a WELL rendszerét és sikeresen teljesítette a WELL AP vizsgát. WELL AP vizsgát bárki szerezhet, jellemzően tanácsadók, építészek, mérnökök, belsőépítészek választják azért, hogy kifejezzék az egészséges épületek iránti elkötelezettségüket.
Találjon WELL AP szakembert a HuGBC tagjai között és forduljon hozzájuk bizalommal.
Két napos WELL AP képzés hamarosan, 2022. október 12-13!